Asset 1

Berto Academy

| آکادمی برتو

شایسته‌یابی، شایسته‌سازی، شایسته سالاری

در دنیای رقابتی امروز جذب و نگهداشت منابع انسانی برای مدیریت این سرمایه ارزشمند کافی نیست، بلکه  می‌بایست بر اساس اصول و معیارهای علمی شایستگی را در کارکنان ایجاد و بدان توجه کرد. بسیاری از سازمان‏ها با شعار شایسته‌سالاری به دنبال دستیابی به این هدف مهم می‌باشند.

| آکادمی برتو

شایسته‌سالاری (Meritocracy) از جمله عواملی است که موجب شکوفایی، وفاداری و تعهد کارکنان به کار و سازمان می‌شود که از دو واژه «مریت» به معنای شایستگی و «کراسی» به معنای حکومت و یا روش اداره‌ امور تشکیل شده است. در یک تعریف ساده می‌توان گفت شایسته‌سالاری به معنای اهمیت سازمان (از جنبه‌های مالی و غیرمالی) به افراد متناسب با میزان شایستگی آن‌ها می‌باشد. یک سازمان شایسته‌سالار، سازمانی است که در آن افراد، به‌رغم طبقه اجتماعی خود، از طریق سخت‌کوشی ارتقاء می‌یابند. همچنین شایسته‌سالاری به این معناست که افراد سازمان از نظر نیازهای محیط کار از جمله، نیازهای روحی-روانی و نیازهای مربوط به معاش و گذراندن زندگی به نحو شایسته تأمین شده باشند. هولدینگ برتو با هدف پیاده‌سازی شایسته‌سالاری در سازمان از دو مرحله شایسته‌یابی و شایسته‌پروری عبور می‌کند: شایسته‌یابی به‌عنوان یک محور در فرآیند جذب نیروهای موردنیاز سازمان‌ها موردتوجه قرار می‌گیرد. در این مرحله، سازمان‌ باید از مؤثرترین روش‌های اطلاع‌رسانی و کارآمدترین روش‌های جستجو و به شیوه‌ای انگیزاننده برای یافتن افراد شایسته بالقوه بهره گیرند. شایسته‌پروری به ضرورت توسعه مستمر افراد یک سازمان به دلایل مختلف اشاره دارد. شرایط سازمانی امروز ایجاب می‌کند که افراد سازمان هر روز مطلب تازه‌ای را بیاموزند، زیرا به تعبیر پیتر دراکر، محیط کار صرفاً برای کار کردن نیست و کارکنان باید از طریق یادگیری و کسب تجربیات، برای بهتر کار کردن آمادگی پیدا کنند. درنتیجه شایسته‌سالاری باید به تقویت تعلق و وابستگی‌های افراد به سازمان کمک کند، به‌گونه‌ای که سازمان‌های رقیب به‌راحتی نتوانند به جلب و جذب آنان مبادرت کنند. در یک نظام متعهد به شایسته‌سالاری، محیط کار برای افراد سازمان نشاط‌انگیز، پرجاذبه و سرشار از صمیمیت است.

jh

هلدینگ بِرتو ( berto ) ، بر خلاف تصور نام یک شرکت نیست ، بلکه نام بِرندی است که چندین شرکت با فعالیت در حیطه کسب و کار ، معادن ، مهندسی ، بازرگانی و تولید در زمینه های گوناگون ، تحت عنوان این مجموعه و این نام مشغول به فعالیت هستند.

برای عضویت در خبرنامه برتو ایمیل خود را وارد کنید.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به هلدینگ برتو است.